Vieme čo robiť s nezamestnanosťou mladých

Autor: Alexej Dobroľubov | 9.11.2011 o 23:16 | Karma článku: 13,39 | Prečítané:  5281x

Dnes nik nepochybuje, že počet nezamestnaných medzi mladými ľuďmi narastá hrozivým tempom, dokonca aj medzi absolventmi vysokých škôl. Podľa aktuálnych prieskumov je až tretina vysokoškolsky vzdelaných mladých ľudí nezamestnaná. Koncepcií na riešenie tohto stavu už bolo nespočetne veľa, teraz prichádzame s riešením.

Klub Občiansko-demokratickej mládeže (ODM) v Bratislave uskutočnil prieskum medzi študentmi, z ktorého vyplynulo, že v uplatnení sa na pracovnom trhu mladí ľudia narážajú na dva problémy - potrebu praxe ako základného faktoru pri získavaní zamestnania a zároveň jej nedostupnosť.

Keďže naším hlavným poslaním je nielen poukazovať na súčasné problémy mladých ľudí, ale najmä ponúkať riešenia, pripravili sme projekt „Mladí do praxe" a v spolupráci s poslankyňou NR SR Tatianou Rosovou sme pripravili pozmeňujúci návrh k novému zákonu o dobrovoľníctve. Jeho podstatou je umožniť orgánom verejnej správy poskytnúť mladým ľuďom prax s využitím dobrovoľníckej práce nielen pri charitatívnych a verejnoprospešných aktivitách, ale aj v administratíve.

Doteraz bola legislatívne upravená len povinná prax stredoškolákov a absolventská prax. Bezplatné získavanie praxe cez rôzne formy stáži bolo možné realizovať len „de facto" a právny rámec úplne absentoval. Organizácie, ktoré umožňovali bezplatnú prax pre študentov, sa tak dostávali do právneho hazardu a rizika nelegálneho zamestnávania. Ako príklad možno uviesť samotnú Národnú radu SR, v ktorej ľudia stážovali bez zmluvy. Dostali len identifikačnú kartu na pohyb po budove a nič viac.

ODM Bratislava tak nielen vstúpila do zmeny zákona v prospech mladých študentov, ale navyše im bude aj prakticky pomáhať pri získavaní praxe vo verejných inštitúciách. Vyzývame študentov vysokých škôl, aby nám na e-mailovú adresu mladidopraxe@gmail.com posielali svoje životopisy, názov inštitúcie, v ktorej majú záujem praxovať a aká je ich predstava o náplni ich praxe. Následne budeme tieto inštitúcie „bombardovať", aby umožnili mladým ľuďom u nich praxovať. Dokázali sme presadiť dôležitú úpravu zákona, dokážeme tiež mladým ľuďom pomôcť pri hľadaní vhodnej praxe.

Zároveň vyzývame aj všetky orgány verejnej správy, aby s nami spolupracovali. Už bolo dosť konferencií a stratégií na odstraňovanie nezamestnanosti mladých absolventov - teraz máme príležitosť konať!

Alexej Dobroľubov
predseda ODM Bratislava

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?