Analýza programov strán... ktorý je najlepší pre mladých ľudí?

Autor: Alexej Dobroľubov | 9.3.2012 o 0:33 | (upravené 9.3.2012 o 8:59) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  3348x

Voľby okrem zbytočných emócií by mali byť hlavne o tom, ktorý volebný program s jeho riešeniami je najlepší pre tú - ktorú cieľovú skupinu. Preto som sa ponúkol urobiť malý exkurz do programov strán. Za najzáväznejší problém považujem nezamestnanosť absolventov a neprepojenie praxe a štúdia na vysokých školách. V súčasnosti absolventská nezamestnanosť dosahuje takmer tretinu, čo nám strany ponúkajú? Aké sú ich riešenia chýbajúceho prepojenia praxe a štúdia? Vo svojom  príspevku ponúkam texty programov revelatných strán na zadanú tému a pridávam svoj názor, ktorý sa mi zdá najoptimalnejší z hľadiska možnej realizácie a konkrétnosti.

PROGRAMY STRÁN

KDH

· Zvýšením motivácie zamestnávateľov zamestnávať dlhodobo nezamestnaných a absolventov škôl „odvodovými prázdninami“ po dobu 1 až 3 rokov v závislosti od miery nezamestnanosti v okresoch.

· Podporou študijných programov na SŠ a VŠ, ktorých súčasťou je prax a aplikovaný výskum (vzor západných univerzitných programov).

SAS

Nezamestnanosti a prepojení s praxou sa nevenujú, ale pre vyváženosť pripájam hlavnú myšlienku ich programu.

„Hlavným cieľom v oblasti vysokého školstva je vytvorenie silných samostatne a efektívne sa spravujúcich univerzít a vysokých škôl, ktoré budú zmysluplne hospodáriť a zároveň postupne zvyšovať kvalitu poskytovaného vzdelania a primeraného vedeckého výskumu. S týmto cieľom budeme presadzovať viaceré zmeny hlavne v oblasti financovania vysokých škôl, kategorizácie vysokých škôl.“

SDKÚ-DS

„Zníženie nezamestnanosti absolventov vysokých škôl. Pri finančnej podpore vysokých škôl zvýšime dôraz na uplatniteľnosť absolventov v praxi. Budeme pokračovať vo zverejňovaní údajov o platoch a nezamestnanosti absolventov jednotlivých vysokých škôl a fakúlt podľa skupín študijných odborov.

Budeme znižovať informačnú nerovnosť, ktorá je bariérou efektívnej súťaže a tým umožníme študentom vybrať si štúdium, ktoré im umožní lepšie sa uplatniť na trhu práce.“

Most-Híd

„Chceme prispieť k riešeniu celospoločenského problému spočívajúceho v tom, že veľa mladých ľudí začína svoj aktívny život ako nezamestnaný. Riešenie tohto problému si vyžaduje výraznejšie stimuly najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Vyriešenie resp. zmiernenie tohto problému musí byť prvoradou úlohou vládnej politiky v oblasti práce s mládežou. Strana MOST-HÍD chce okrem iných opatrení spomenutých v iných kapitolách svojho programu presadiť aj pružnejšiu spoluprácu medzi úradmi práce vo všetkých regiónoch SR s napojením aj na pracovné úrady v hraničných oblastiach susedných krajín. „

SMER-SD

Nezamestnanosti a prepojení s praxou sa nevenujú, ale pre vyváženosť pripájam hlavnú myšlienku ich programu.

„Podporíme také zmeny v oblasti schvaľovania a menovania vysokoškolských pedagógov, ktoré budú akceptovať vedeckú a vzdelávaciu akribíciu vrátane formovania vedeckých škôl a medzinárodného ohlasu. To znamená zjednotenie kritérií pedagogického a vedeckého hodnotenia so zameraním na kvalitu a na odstránenie doterajších rozdielnych prístupov. Ukazuje sa potreba mať jednotné kritériá celoslovenského charakteru, ktoré sú viazané na plnenie ich pedagogickej a výskumnej činnosti. Opätovne vyžadovať dôraznejšiu selekciu vysokých škôl so zameraním na vyššiu kvalitu absolventov s úspešnosťou ich uplatnenia na domácom a európskom trhu práce. Vytvoriť podmienky na plnohodnotné uznávanie“

OBYČAJNÍ ĽUDIA A NEZÁVISLÉ OSOBNOSTI

„Chceme motivovať podnikateľov vytvárať pracovné miesta pre dlhodobo nezamestnaných, čerstvých absolventov škôl, občanov so zdravotným postihnutím, a to systémom úľav a kompenzácií odvodových nákladov.

Budeme presadzovať posilnenie odborného vzdelávania, výrazné skvalitnenie odborných škôl a prípravu na zamestnaneckú prax. Odborné školy by tiež mali byť schopné vychovať kvalitných študentov aj na technicky zamerané vysoké školy.“

SĽUBY A PLÁNY SÚ DÔLEŽITÉ, ALE ČINY TIEŽ

Pre mňa osobne je najlepší program práve v podaní SDKÚ-DS. Nielen kvôli sľubom, ale hlavne kvôli tomu, že sa začali zaoberať otázkou nás, mladých ľudí, a to v podobe chýbajúcej praxe počas štúdia. Bez praxe, ako mnohí viete, je nájsť si dobrú prácu skutočný problém. Tento problém identifikovali v SDKÚ-DS brilantne, ale našli aj reálne riešenie?

Našli riešenie, ktoré je podľa môjho názoru najbezbolestnejšie z pohľadu finacií z hľadiska verejnej správy, ale aj pre nás, ako spoločnosť. Spomínaným riešením je poskytovanie praxe práve vo verejných inštitúciách systematickým spôsobom, ako je to v USA a VB štadardným zvykom.

Priekopníkom tohto riešenie je poslankyňa SDKÚ-DS Tatiana Rosová, ktorá pozmenila návrh o dobrovoľníctve, a vznikla tak legislatívna úprava, ktorá umožňuje študentom naberať prax vo verejných inštitúciách.

Sama išla príkladom a prvých stážistov a žiadateľov o prax prijala na MIESTNOM ÚRADE Bratislava Staré Mesto. Krok po kroku Táňa Rosová ukazuje, ako sa dá problém s praxou, ktorý je jeden z dôležitých aspektov pre získanie práce po štúdiu, vyriešiť.

Po absolvovaní stáže získajú študenti požadovanú prax a zvyšuje sa tak u nich šanca uplatnenia na trhu práce. Vďaka tomuto viem, že Táňa Rosová je zárukou, že SDKÚ-DS bude pokračovať v riešení tejto problamatiky aj naďalej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?