Analýza programov strán... ktorý je najlepší pre mladých ľudí?

Autor: Alexej Dobroľubov | 9.3.2012 o 0:33 | (upravené 9.3.2012 o 8:59) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  3344x

Voľby okrem zbytočných emócií by mali byť hlavne o tom, ktorý volebný program s jeho riešeniami je najlepší pre tú - ktorú cieľovú skupinu. Preto som sa ponúkol urobiť malý exkurz do programov strán. Za najzáväznejší problém považujem nezamestnanosť absolventov a neprepojenie praxe a štúdia na vysokých školách. V súčasnosti absolventská nezamestnanosť dosahuje takmer tretinu, čo nám strany ponúkajú? Aké sú ich riešenia chýbajúceho prepojenia praxe a štúdia? Vo svojom  príspevku ponúkam texty programov revelatných strán na zadanú tému a pridávam svoj názor, ktorý sa mi zdá najoptimalnejší z hľadiska možnej realizácie a konkrétnosti.

PROGRAMY STRÁN

KDH

· Zvýšením motivácie zamestnávateľov zamestnávať dlhodobo nezamestnaných a absolventov škôl „odvodovými prázdninami“ po dobu 1 až 3 rokov v závislosti od miery nezamestnanosti v okresoch.

· Podporou študijných programov na SŠ a VŠ, ktorých súčasťou je prax a aplikovaný výskum (vzor západných univerzitných programov).

SAS

Nezamestnanosti a prepojení s praxou sa nevenujú, ale pre vyváženosť pripájam hlavnú myšlienku ich programu.

„Hlavným cieľom v oblasti vysokého školstva je vytvorenie silných samostatne a efektívne sa spravujúcich univerzít a vysokých škôl, ktoré budú zmysluplne hospodáriť a zároveň postupne zvyšovať kvalitu poskytovaného vzdelania a primeraného vedeckého výskumu. S týmto cieľom budeme presadzovať viaceré zmeny hlavne v oblasti financovania vysokých škôl, kategorizácie vysokých škôl.“

SDKÚ-DS

„Zníženie nezamestnanosti absolventov vysokých škôl. Pri finančnej podpore vysokých škôl zvýšime dôraz na uplatniteľnosť absolventov v praxi. Budeme pokračovať vo zverejňovaní údajov o platoch a nezamestnanosti absolventov jednotlivých vysokých škôl a fakúlt podľa skupín študijných odborov.

Budeme znižovať informačnú nerovnosť, ktorá je bariérou efektívnej súťaže a tým umožníme študentom vybrať si štúdium, ktoré im umožní lepšie sa uplatniť na trhu práce.“

Most-Híd

„Chceme prispieť k riešeniu celospoločenského problému spočívajúceho v tom, že veľa mladých ľudí začína svoj aktívny život ako nezamestnaný. Riešenie tohto problému si vyžaduje výraznejšie stimuly najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Vyriešenie resp. zmiernenie tohto problému musí byť prvoradou úlohou vládnej politiky v oblasti práce s mládežou. Strana MOST-HÍD chce okrem iných opatrení spomenutých v iných kapitolách svojho programu presadiť aj pružnejšiu spoluprácu medzi úradmi práce vo všetkých regiónoch SR s napojením aj na pracovné úrady v hraničných oblastiach susedných krajín. „

SMER-SD

Nezamestnanosti a prepojení s praxou sa nevenujú, ale pre vyváženosť pripájam hlavnú myšlienku ich programu.

„Podporíme také zmeny v oblasti schvaľovania a menovania vysokoškolských pedagógov, ktoré budú akceptovať vedeckú a vzdelávaciu akribíciu vrátane formovania vedeckých škôl a medzinárodného ohlasu. To znamená zjednotenie kritérií pedagogického a vedeckého hodnotenia so zameraním na kvalitu a na odstránenie doterajších rozdielnych prístupov. Ukazuje sa potreba mať jednotné kritériá celoslovenského charakteru, ktoré sú viazané na plnenie ich pedagogickej a výskumnej činnosti. Opätovne vyžadovať dôraznejšiu selekciu vysokých škôl so zameraním na vyššiu kvalitu absolventov s úspešnosťou ich uplatnenia na domácom a európskom trhu práce. Vytvoriť podmienky na plnohodnotné uznávanie“

OBYČAJNÍ ĽUDIA A NEZÁVISLÉ OSOBNOSTI

„Chceme motivovať podnikateľov vytvárať pracovné miesta pre dlhodobo nezamestnaných, čerstvých absolventov škôl, občanov so zdravotným postihnutím, a to systémom úľav a kompenzácií odvodových nákladov.

Budeme presadzovať posilnenie odborného vzdelávania, výrazné skvalitnenie odborných škôl a prípravu na zamestnaneckú prax. Odborné školy by tiež mali byť schopné vychovať kvalitných študentov aj na technicky zamerané vysoké školy.“

SĽUBY A PLÁNY SÚ DÔLEŽITÉ, ALE ČINY TIEŽ

Pre mňa osobne je najlepší program práve v podaní SDKÚ-DS. Nielen kvôli sľubom, ale hlavne kvôli tomu, že sa začali zaoberať otázkou nás, mladých ľudí, a to v podobe chýbajúcej praxe počas štúdia. Bez praxe, ako mnohí viete, je nájsť si dobrú prácu skutočný problém. Tento problém identifikovali v SDKÚ-DS brilantne, ale našli aj reálne riešenie?

Našli riešenie, ktoré je podľa môjho názoru najbezbolestnejšie z pohľadu finacií z hľadiska verejnej správy, ale aj pre nás, ako spoločnosť. Spomínaným riešením je poskytovanie praxe práve vo verejných inštitúciách systematickým spôsobom, ako je to v USA a VB štadardným zvykom.

Priekopníkom tohto riešenie je poslankyňa SDKÚ-DS Tatiana Rosová, ktorá pozmenila návrh o dobrovoľníctve, a vznikla tak legislatívna úprava, ktorá umožňuje študentom naberať prax vo verejných inštitúciách.

Sama išla príkladom a prvých stážistov a žiadateľov o prax prijala na MIESTNOM ÚRADE Bratislava Staré Mesto. Krok po kroku Táňa Rosová ukazuje, ako sa dá problém s praxou, ktorý je jeden z dôležitých aspektov pre získanie práce po štúdiu, vyriešiť.

Po absolvovaní stáže získajú študenti požadovanú prax a zvyšuje sa tak u nich šanca uplatnenia na trhu práce. Vďaka tomuto viem, že Táňa Rosová je zárukou, že SDKÚ-DS bude pokračovať v riešení tejto problamatiky aj naďalej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?